BREAKING NEWS
latest

728x90

468x60

header-ad

Fotografija

fotografija

Atelier "Eta"

Na Kutu, ulica Vladimira Nazora 68, u konobi kuće Lincirovih već osmo ljeto Eta Linčir ima atelier gdje izrađuje umjetnički nakit.  Od materijala koristi srebro i poludrago kamenje. Koralj, oniks, tigrovo oko, jaspis, kalcedon, labradorit... neki su od naziva. Pa školjka, viška školjka...

Već osmu godinu, a ja tek sad odlučio svratiti. Shame on me!  Ali takav je ovaj blog, nesustavan i nepredvidiv. Zato drugi nisu zanemarivali Etu. Snimali su i pisali drugi; stranci, najviše Talijani... Ćakulamo o nakitu, prometu, starinama u ateljeu. Naučila me Eta i šta je škandalet.

Pogledaj foto galeriju - OVDJE!




Ubod viškog škorpiona

Ovaj otrovani palac na slici pripada jednoj izuzetno simpatičnoj viškoj nevisti koju ćemo drugom prigodom kvalitetnije fotografski predstaviti. Ovo je snimljeno mobitelom. Naime, na ulazu u dom zdravlja sreo sam joj supruga koji je upravo išao po nju. Kaže da ju je ubo škorpion u nožni palac.
- I kako joj je, kako je prošla?
- A živit će dok ne umre...
To Romano šalom prikriva zabrinutost.
Pred ordinacijom smo. Marija upravo izlazi... Iz drugog pokušaja je privolimo da dopusti fotkanje palca. Vidite i sami kako se zacrvenio. Jutros je obula patiku i, ne znajući, dobila žalac u palac. Tek je nakon tri sata osjetila da nešto s palcom nije u redu i iz patike istresla -  smrvljenog škorpiona! Sva sreća da je viški, a ne onaj iz Meksika . Prošlo je desetak sati, nema fibre i drugih opakijih znakova, pratiće eventualne promjene...
Nemo'š se više ni obut' u miru. Neviđeno dosad na Visu. Ili je netko od vas već imao slično iskustvo?

Kut: Renovira se "Fronta"

Već nekoliko dana radnici "Gradine" rade na renoviranju "Fronte" na Kutu. Fronta je prostor koji grad već desetljećima namjenjuje potrebama okupljanja Kućana ( i Kućana odseljenih na Luku ), uglavnom postarijih težaka i umirovljenika, gdje se  uz novine, televiziju, karte...  druže i provode večeri. Tu se vode diskusije o polju, sportu i politici, često i preglasne, otočki temperamentne; zapiva se, svadi se, pomiri se... Fronta je spona s vremenom koje se u nepovrat gubi u magli globalizacije.

  
***

Anela Borčić: "Kuća Pupuletovih"


Kad sam nedavno čitao Mosorov razgovor s Anelom Borčić saznao sam da je nova knjiga spremna za tisak i da će naslov najvjerovatnije biti "Kuća Pupuletovih". Odmah mi je zvučalo simpatično, a podatak da se radi o dvanaest priča učvrstilo je taj osjećaj. Dvanaest. Hermetički cjelovito i duboko... Rekli bi Indijci za Anelu da je stara duša, melankolična, ali ne i nesretna. "Usisala" je širok raspon ljudskih i otočkih naravi i sudbina, "probavila" ih uz nelagodu i grčeve i zagospodarila njima zauvijek.
E, dragi moji "judi sa škorupa", znam, znam... Vi bi filmić, je li tako? (n.k.)

Vis (Komiža): Darujući krv - daruješ život

Nedavno me Andrija Pečarić "Guja" s razlogom prekorio: - O svemu si pisao na svom blogu, a o klubu DDK - ništa. I stvarno je u pravu. Mea culpa! A zavridili su. Itekako! Jer godinama samozatajno daruju tu dragocjenu tekućinu. I tako se ja jutros našao u Komiži gdje je ovog puta organizirano darivanje krvi. U prostoru gradske čitaonice izmjenjivali su se članovi kluba, Višani i Komižani ... i Pojori, jer je klub zajednički za cijeli otok. Ravnatelj otočkog Crvenog križa dipl. iur. Zoran Bulajić prednjači brojem darivanja - danas 84. put. Među Komižanima je najviše "krvario" Nikola Zanki "Cmilj" koji, na pitanje o broju davanja, odmahuje rukom i veli: - Ne znam koliko san puta dao krv, al' ovo ti je zanimljivije... I pokazuje mi, u iskaznicu darivatelja, zataknute mudroslove. Nikica Vojković "Cvic" je lani imao zdravstvenih problema pa više nije aktivni davatelj, ali zato ima svoju "funkcionersku" ulogu... Mnoge nisam zabilježio kamerom ni spomenuo pojedinačno, ali njima do toga nije mnogo ni stalo. Ipak, bit će još prilika. Možda već za tri mjeseca u Visu gdje je slijedeće okupljanje.






Divlja svinja doplivala do Visa

Prije tri dana, u subotnje jutro, Vis je dobio novog stanovnika, imigranta, prvog primjerka svoje vrste koji/a se, doplivavši do Štracini, tamo i uzverao/la. Ne znamo, dakle, je li mužjak (vepar) ili ženka (krmača). Divji prosac! Do sad nezabilježeno na Visu. Ne znam hoće li ovaj događaj ostaviti traga u otočkoj toponimiji (na pr. "Punta od divjega projca"), ili neće, jer će to zavisiti o uspjehu ili neuspjehu misije osvajanja i nastanjivanja ove tvrđave Jadrana, bastiona bez zmija otrovnica, mungosa i inih nepoželjnih vrsta kojih bi se  mnogi rado riješili na kopnu bližim otocima. I bez ovog posta ova se vijest usmenom predajom proširila otokom; neugodna za odgovorne u Lovačkom društvu, a uznemirujuća i zabrinjavajuća za vinogradare i većinu otočana. U svakom slučaju činjenica koju ne treba dramatizirati, ali ni omalovažavati. Ponajmanje skrivati.

Možda su lovci u ova tri dana uspjeli "utiho" i riješiti problem... a možda će vam slijedećih godina ipak dobro doći  riceta Foranina Marina (vidi dolje) za pripremu divjega projca.

Evo i ekskluzivni snimci; prvi put fotografiran divji prosac koji je zakoračio na Vis! Mobitelom ga je snimio Nino Ilić - "Šuro" koji je tuda prolazio gliserom. Na žalost, rezolucija je takva kakva je - 320x240, ali je fotodokumentacijska vrijednost i vjerodostojnost neupitna.





Parvo tuko dobavit PRAJCEVINU (boje mlaju nego stariju) a to se more ako ti je punac oli konjod kacadur a moreš imat i nesriću beknit ga sa autom, more ti ga kogodera darovat a moreš ga i ćapat u trapulu tipa ?takujin?.
Meso vajo štivat u velu terinu oli zdravu teću, butat po njemu isicene KAPULE, koji špig LUKA, koju grancicu KADUJE i ZUMRADA, smecit koje zarno PAPRA, ni zgorega ni KORIJANDULA i alavija zalit dobrim CORNIM VINOM. Neka tako pocije pol dona, (ni šćete ako i veće vrimena!), dobro ga je i voltat koji put.
Meso dobro otrest, ocidit i poSOLit pok sa svih bondih popeć na UJE, cisto maslinovo oli mišono, neka ćapo kroštu, a onda ga izvadit, zamažinat PAPRA i daržat pokriveno. Ono vino di se mocilo pokuhot i procidit.
Sad vajo isić suficijento friške KAPULE i šufigovat tako da se molo ono ca se ćapalo za dno. Svakako žuntat KAROTE izgratone, ako se imo i korijena od PETRUSIMULA, dopokon fetu i od SELENA a kako zasuši podlivat sa po fregulu onega prociđenega vina.
Na škonšumonu verduru vrotit meso i oni šug ca ga je pokriveno molalo pok ga sa pomnjom voltovat i po potribi zalivat onim vinom a ako je digodera i JUHE, anke bon!
Kad je meso dobota omeklo za jist, ucinit ga u manje bokune, butat povar fregulicu CARVENE PAPRIKE, ne puno KONŠERVE, bićerin-dvo VARENIKA (zaminije ga kućarin MARMELADE, nojboje od grožja oli šljivih, rastopjen u pol žmula PROŠEKA!), meju parste MARAVINCA i ne preveć drugih travicih od zocina, svakako brokvicu-dvi GARIFULIĆA i bokun kore od LIMUNA (bez onega bilega jerbo bi zagorcilo!).
Zalit da oblije, neka ucini nikoliko glogojih, onda zbasat i neka se na pomalo dofinije. Najuštat SOL, PAPOR friško mliveni a oni koji voli manje slotko neka štruko koju kapju LIMUNA. Šug se hoće da je gust ma ga tuko bit.
Vajo da pocine pol ure, tri kvorta pri nego će se blagovat. Kumpanjo se sa njokima oli pulentom oli debjom maništrom, kako ko veće voli.
Vino CORNO, štajunono ? neka ga ne fali!

Dobar kus! :)

Pivac preselio, Jugoplastika pod skelama


Mesnica "Pivac" preselila je u novouređeni prostor i Vis je tako napokon kvalitetno riješio pitanje mesnice. Na zgradi Jugoplastike ili stare škole - skele. Napokon će i zapuštena ljepotica ponovo zasjati.

Nono ili dida?

Kod mene ovo nije bila dilema odveć opterećena korijenima, pravohrvatstvom, domoljubljem, zavičajnošću, nekakvim izmima ili bilo čim drugim izuzev impulzivne odluke i izjave da kad već spavam s nonom onda je red da i ja budem nono i tako unučici pojednostavnim tituliranje i identificiram se s ovim škojem.  Ne možeš od none učinit baku i to još na njenom terenu, pa se ti sad misli... 

Djecu sam podigao na Visu, tu sam već trideset i tri godine i, za reć pravo, uvukla mi se u uho ta melodioznost i mekoća nazivlja nona i nono... A dida? E, igra srce, igra... Pa ona Arsenova pjesma "Dida moj"! A Thompson? Moj dida i ja...  A Tereza? O nono, nono... 'En ti nonu!




Vis - mjesto opasnog življenja

Opet se srušio bor. Ovaj put "premostio" je ulicu (srića da je kola uska!) i nije ugrozio živote, a moglo je biti i drugačije. Naslov koji sam dao ovom postu na pameti mi je već duže vrijeme, točnije otkad su zaredale slične situacije s borovima, palmama, kipovima, krovovima... Prepoznajete mjesto? Krov stare Jugoplastike kraj Lupija. A preko puta je kuća Blagojević i osoba zaslužna za ovu fotografiju.

Od jučer me muči prehlada i ne da mi se izlazit iz kuće, pa sam Mirelu, koja mi je javila za ovaj događaj s borom, zamolio da ga fotografira i pošalje mi fotku. Tako ste dobili fotodokumentiranu vijest.

foto: Mirela Blagojević

Oznake

Adsense (1) aerodrom (1) Anatomija otoka (11) Anči Fabijanović (1) Anela Borčić (3) ankete (8) apartmani vis (1) arheologija (5) arhitektura (1) baština (6) BaVul (5) Biševo (2) blog (44) blogosfera (9) boćanje (19) Bogoljub Mitraković (11) Boris Čargo (3) Boško Budisavljević (6) brodovi (3) Češka vila (4) čestitke (1) crkva (42) crna kronika (10) dizajn (1) Dobrila Cvitanović (2) Dom starih (8) don Ivica Huljev (5) don Milan Šarić (3) Don Paulin (6) društvene mreže (1) Dunja Bezjak (2) ekologija (5) estrada (1) fešte (5) film (16) flora (4) fotografija (38) fotomontaža (2) galeb (6) gastro (4) generacije (3) glazba (34) Goran Mladineo (20) grad (20) grad-objave (30) gradonačelniik (1) gradonačelnik (16) Gradsko vijeće (18) Hajduk (7) HEP (2) HGG Vis (1) hoteli Vis (1) HPD Hum (2) Hrvati u svijetu (4) Hrvatska (7) Hrvatska zora (14) humanitarne akcije (3) humor (4) HVIDR-a (4) in memoriam (2) Ivica Roki (5) Ivo Radica (3) Jakša Fiamengo (4) jedrenje (9) Joško Božanić (2) Joško Repanić (7) Kalambera (1) kartanje (4) kazalište (17) kino (1) književnost (21) Komiža (39) komunala (70) košarka (1) kriket (2) Kućani (3) kućni ljubimci (1) kultura (25) Kut (181) laptop Acer (1) Lavurat za poja (2) likovna umjetnost (19) limuni (3) ljudi (141) logo (3) m/t Lastovo (1) Mamma mia 2 (3) Matica hrvatska (1) medijski ponedjeljak (17) Metković (1) mladi (3) Modra špilja (1) more (25) MUP (1) najava događanja (4) najave (1) Natalia Borčić (4) Nevio Marasović (1) Nikola Kežić (2) Nikša Sviličić (1) NK (23) NK VIS (1) nogomet (22) Norway (1) obrazovanje (10) oglašavanje (2) oružje (1) OŠ Vis (9) osmrtnice (1) osobno (8) otoci (5) otok (3) otok Vis (6) pčelarstvo (2) Petra Kapor (1) planinari (2) Podšpilje (3) poklod (4) Pokret otoka (1) polemike (1) politika (26) poljoprivreda (5) pomorci (1) posao (2) povijest (32) priroda (12) promet (25) promo (1) Prostorni plan (1) PROVISLO (11) Ranko Marinković (5) razgovor (4) ribe (3) Rodoslovlje (1) Rogačić (1) ronjenje (1) Rukavac (1) Siniša Brajčić (8) škola (6) škrinjica (2) Slavomir Raffanelli (4) slider (184) sobe (1) Split (1) sport (10) Srebrna (1) Srećko Marinković (2) SŠ AMK (15) stare kartoline (1) Stipe Vojković (1) svijet (1) Tihana Skerbić (2) tradicija (8) trčanje (1) turizam (39) udruga Svima (3) urbanizam (1) USA (1) uvale (3) veja (1) Veljko Mratinić Brojne (2) VERN' (6) Vesna Bučić (3) video (7) video razglednica (14) video vijesti (4) vijesti (14) vinogradarstvo (1) Vis (9) viški govor (2) viški plivački maraton (2) vjenčanja (5) Vjerni Visu (3) Vodovod i odvodnja (2) vrijeme (9) vrtić (14) Vukovar (2) zabava (11) zanimljivosti (43) zdravlje (7) Ženaglava (1) Zima na otoku (8) životinje (1) žutilo (2)