BREAKING NEWS
latest

728x90

468x60

header-ad

Fotografija

fotografija

Uginuli golubovi na Kutu

Vis, Ponedjeljak, 13.2.2017.


Jedan uginuli golub ispred hotela San Giorgio, drugi uz more pred lordovom kućom, treći pored recepcije... Pitam Burkića je li još gdje primjetio uginule ptice. Odgovara da je u subotu u Lučici našao jednu. Znači, 1,2,3, 4 ... ne mora značiti ništa, ali svakako neuobičajeno. Nazvao sam komunalnog redara, on Gradinu. I na vrijeme sam odgovorio Burkića od tingula ( šalim se!).

U ovakvim slučajevima ne treba odmah misliti na najgore, ali ni omalovažavati znakove. Tako ću tek u zadnjoj rečenici spomenuti onu ružnu mogućnost - ptičja gripa.





iOtok, interaktivna dokumentarna serija – 5. epizoda: Sveti Silvestar

Silvestrovo je najveći biševski praznik jer sv. Silvestar je svetac-zaštitnik otoka. Nekoć su na taj dan Biševljani palili krijes u kojemu je izgorjelo sve staro, a u crkvi sv. Silvestra imali su jednostavno misno slavlje. Ovaj je praznik danas postao turistički događaj Komiže. Otok okupiraju Komižani i mimo Biševljana pripremaju vlastitu svetkovinu kao da su došli na nenaseljeni otok.

Nekoć su Biševljani u tjednu prije samog praznika na krijes prinijeli svoje stare osobne predmete, čime su simbolički napravili prostora za novo. Krijes je uz tradicionalni „zagovor“ uvijek palio najstariji otočanin koji je potom vodio i obred u biševskoj crkvi. Biševljani su se okupljali uz domaću hranu i zajedno se opraštali od stare godine. No, Komižani danas na otok donose svoje vino i pečeni odojak, sa sobom dovode svećenika i, kao porugu Biševljanima, ispred crkve zabijaju komišku zastavu. Zbog toga se Lada, Lucio, Nikica, Zvonko i Mićo osjećaju kao da su im Komižani preoteli praznik i organizirali ga po svojim željama. Iz protesta ne sudjeluju u crkvenom obredu i ubrzo napuštaju poprište.



Ovaj je put na otok došao i Pepe Kalafot, znameniti komiški ulični pjesnik. Biševljanima je pripremio par šaljivih pjesmica kojima je još više potpirio razmirice. No, biševski poeta Mićo Finta nije mu ostao dužan te je za pjesnički dvoboj i sam pripremio par udarnih stihova…

Poziv na radionicu - mjera M6.3



Marin Fadić: Od viške nogometne škole do ugovora s Hajdukom


Hajduk potpisao ugovore s još dvojicom igrača


Izvor: Slobodna Dalmacija, 7.1.2017. godine


Hajduk je danas potpisao ugovore s dvojicom nogometaša koji su priključeni drugoj momčadi. Ugovor s Bijelima do lipnja 2017. godine potpisao je Marin Fadić, desni bočni rođen 1997. godine. Marin je prošao sve selekcije Hajduka, a proteklu polusezonu proveo je na posudbi u Dugopolju.

Krilni napadač Ardit Deliu pojačanje je iz RNK Splita. Prethodno je ovaj 19-godišnjak igrao za albansku Besu, a ugovor s Hajdukom potpisao je do lipnja 2018. godine.

Fadić i Deliu dodatno bi trebali pojačati konkurenciju i podići kvalitetu vodeće momčadi 3. HNL Jug trenera Marka Loze na putu prema osvajanju naslova.


Piše PSD
Foto Miro Gabela / hajduk.hr


I ja ću još malo o Marinu...



Skrenuli su mi pažnju na vijest da je Marin Fadić, nogometaš koji je potekao iz viške škole nogometa, potpisao ugovor s Hajdukom i priključio se drugoj momčadi. Bravo za Marina! Koliko su Višani, pogotovo oni bliski nogometu, ponosni na tu činjenicu svjedoči i poziv viškog gradonačelnika koji je istakao veliki Marinov uspjeh, te da ima još slučajeva uspješnog napredovanja viških nogometaša kroz Hajduk i šire. Lani je obilježeno 10 godina NK VIS, a ovako lijepe vijesti služe na čast i ljudima koji su pomogli da se klub obnovi i izgradi i tako mladima da prilika da razvijaju nogometnu vještinu.


Tko poznaje Marina i negove motoričke sposobnosti nije iznenađen ovim uspjehom. Ja pogotovo nisam. Sjećam se Marina kao učenika četvrtog razreda osnovne škole u Visu kad se priključio stolnoteniskom klubu ISSA  i nakon kratkog vremena već osvajao medalje pobjeđujući i starije od sebe. Odmah sam kod njega uočio izuzetnu motoriku i koordinaciju. U mnogim sportovima on bi polučio izvrsne rezultate... Sretno Marine!

Vis,travanj 2008.


Blagoslov kuća


Kao što znate, zbog bolesti i smrti viškog župnika don Paulina, ove godine nije bilo uobičajenog blagoslova kuća početkom siječnja. Biskupija je stoga organizirala dolazak grupe mladih svećenika koji će danas, uz pomoć domaćih vodiča, u kuće viških vjernika donijeti Božji blagoslov.



I viški mališani, vrtićka djeca,  su danas svojom šetnjom i "cvrkutanjem" blagoslovili obezljuđeni, ostarjeli i ispražnjeni zimski Kut u kojem ćete zimi po uličicama i trgovima sresti jedino građevinske radnike i pse...




a Kut je tako lijep, zar ne? 



Maškare 2017 - plakat




Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava - poziv





Medijski ponedjeljak 2/2017

Zadnjih nekoliko mjeseci propustio sam medijske ponedjeljke i druge pozive iz Grada. Tako i sastanak u svezi Arheološkog parka ISSA... Dostave li mi zapisnik s tog sastanka objavit ću ga. Koliko dugo nisam zalazio u zgradu gradske uprave govori i činjenica da sam u prijemnoj prostoriji - protokolu po prvi put umjesto Tanje zatekao Miju. Tanja je, kao što ogromna većina vas zna, već mjesecima u mirovini...

Mija - novo lice u gradskoj upravi

Gradonačelnik i zamjenica pričaju o projektima (ne da mi se sad o tome) i pozivu Predsjednici Republike i Predsjedniku vlade da posjete Vis i s ovog našeg škoja pošalju poruku podrške i optimizma... Dobili su i odgovor iz Ureda Predsjednice. Poziv je sa zadovoljstvom prihvaćen.

Na skorašnjim lokalnim izborima kao gradonačelnik i zamjenica gradonačelnika ponovno će tražiti povjerenje sugrađana 

Pozitivna viška priča podržana demografom Stjepanom Štercom bila je, kao šire obrazloženje, priložena pozivu.




Ima još lijepih vijesti. Za onoliko koliko je država smanjila PDV na usluge odvoza smeća smanjit će nam se i cijena te usluge. 

'Medijski ponedjeljak' uveden je i u - Podstražje! Danas poslijepodne u 17.30 gradonačelnik ide na "megdan" Pojorima. Rukavac je lipo nacrtan, a situacija na terenu? E, zato treba razgovarati; uskladiti, otkupiti, legalizirati... 


Zima je vrijeme građevinskih radova, sanacije kolnika, kanalizacije... U Smiderovu se otvorio pogled na valu, srušili su stari visoki trošni zid...




iOtok - 4. epizoda: Barba Jere



Otok, interaktivna dokumentarna serija – 4. epizoda: Barba Jere

Barba Jere bio je jedan od posljednjih biševskih barbi. Bio je ustrajni zagovornik pravog biševskog načina života koji od svakog otočanina zahtijeva mukotrpan sezonski rad u vinogradu i turizmu, u polju i na moru. Jere je svojim radom i znanjem bio živi dokaz da život na Biševu može biti dugoročno uspješan. Otočanima je bio uzor i inspiracija, a brojnim posjetiteljima biševska ikona.

4. epizoda bit će objavljena u ponedjeljak, 6. veljače 2017 na: https://iotok.eu/hr/epizoda/4




Oznake

Adsense (1) aerodrom (1) Anatomija otoka (11) Anči Fabijanović (1) Anela Borčić (3) ankete (8) apartmani vis (1) arheologija (5) arhitektura (1) baština (6) BaVul (5) Biševo (2) blog (44) blogosfera (9) boćanje (19) Bogoljub Mitraković (11) Boris Čargo (3) Boško Budisavljević (6) brodovi (3) Češka vila (4) čestitke (1) crkva (42) crna kronika (10) dizajn (1) Dobrila Cvitanović (2) Dom starih (8) don Ivica Huljev (5) don Milan Šarić (3) Don Paulin (6) društvene mreže (1) Dunja Bezjak (2) ekologija (5) estrada (1) fešte (5) film (16) flora (4) fotografija (38) fotomontaža (2) galeb (6) gastro (4) generacije (3) glazba (34) Goran Mladineo (20) grad (20) grad-objave (30) gradonačelniik (1) gradonačelnik (16) Gradsko vijeće (18) Hajduk (7) HEP (2) HGG Vis (1) hoteli Vis (1) HPD Hum (2) Hrvati u svijetu (4) Hrvatska (7) Hrvatska zora (14) humanitarne akcije (3) humor (4) HVIDR-a (4) in memoriam (2) Ivica Roki (5) Ivo Radica (3) Jakša Fiamengo (4) jedrenje (9) Joško Božanić (2) Joško Repanić (7) Kalambera (1) kartanje (4) kazalište (17) kino (1) književnost (21) Komiža (39) komunala (70) košarka (1) kriket (2) Kućani (3) kućni ljubimci (1) kultura (25) Kut (181) laptop Acer (1) Lavurat za poja (2) likovna umjetnost (19) limuni (3) ljudi (141) logo (3) m/t Lastovo (1) Mamma mia 2 (3) Matica hrvatska (1) medijski ponedjeljak (17) Metković (1) mladi (3) Modra špilja (1) more (25) MUP (1) najava događanja (4) najave (1) Natalia Borčić (4) Nevio Marasović (1) Nikola Kežić (2) Nikša Sviličić (1) NK (23) NK VIS (1) nogomet (22) Norway (1) obrazovanje (10) oglašavanje (2) oružje (1) OŠ Vis (9) osmrtnice (1) osobno (8) otoci (5) otok (3) otok Vis (6) pčelarstvo (2) Petra Kapor (1) planinari (2) Podšpilje (3) poklod (4) Pokret otoka (1) polemike (1) politika (26) poljoprivreda (5) pomorci (1) posao (2) povijest (32) priroda (12) promet (25) promo (1) Prostorni plan (1) PROVISLO (11) Ranko Marinković (5) razgovor (4) ribe (3) Rodoslovlje (1) Rogačić (1) ronjenje (1) Rukavac (1) Siniša Brajčić (8) škola (6) škrinjica (2) Slavomir Raffanelli (4) slider (184) sobe (1) Split (1) sport (10) Srebrna (1) Srećko Marinković (2) SŠ AMK (15) stare kartoline (1) Stipe Vojković (1) svijet (1) Tihana Skerbić (2) tradicija (8) trčanje (1) turizam (39) udruga Svima (3) urbanizam (1) USA (1) uvale (3) veja (1) Veljko Mratinić Brojne (2) VERN' (6) Vesna Bučić (3) video (7) video razglednica (14) video vijesti (4) vijesti (14) vinogradarstvo (1) Vis (9) viški govor (2) viški plivački maraton (2) vjenčanja (5) Vjerni Visu (3) Vodovod i odvodnja (2) vrijeme (9) vrtić (14) Vukovar (2) zabava (11) zanimljivosti (43) zdravlje (7) Ženaglava (1) Zima na otoku (8) životinje (1) žutilo (2)