Stručni tim VERN'-a izradio je prijedlog strategije razvoja Grada Visa 2015 - 2020, a Ozren Jureković, glavni direktor i član uprave, predstavio ga je večeras u viškom VERN'-u pred respektabilnim brojem nazočnih.
Prijedlog strategije će svi moći pogledati od ponedjeljka na službenoj stranici Grada Visa i dati svoje primjedbe koje će doprinijeti kvaliteti konačne verzije.
Donošenjem ovog razvojnog dokumenta Grad Vis prati zahtjeve i metodologiju koja proizlazi iz Europe 2020, razvojne strategije EU do 2020, a postojanje razvojne strategije sigurno olakšava građanima praćenje učinkovitosti gradske vlasti kroz realizaciju postavljenih ciljeva. (n.k.)
Start 71. Viške regate, etape Vis-Split, promatrao sam s nove kuške rive i zabilježio taj trenutak kad je na Ciprijanu tuklo 9 sati. Daleko je do startne linije koja je većim dijelom zaklonjena Hostom, pa bi za atraktivnije snimke trebalo otići na Forticu.
Bijela jedra na horizontu, lijevo i desno od Hosta. Stiže se na cilj prve etape 71. viške regate. Kadrovi iz videa su snimljeni tijekom poslijepodneva dok su se popunjavali vezovi na Luci i na Kutu. Fažol (i onaj na brujet i onaj na suvo meso) je krasno mirisao, a raspoloženje je raslo kako je dan odmicao... Ipak, konobe i restorani u gradu neće se baš pretrgnuti od posla. Manje se troši. Kriza je učinila svoje.
Višku regatu u Visu uvijek prate Dani kruha i kolača. Slastica na pretek! Pogledajte!
Kad je Vandica sinoć vidjela ovu fotomontažu od prije 6 godina, nije se mogla odlučiti koji je od ove "dvojice" njezin nono i tek nakon podužeg zbunjenog proučavanja odlučila se za lijevog. Nisam mogao dokučiti što je presudilo.
Slijedilo je razotkrivanje čarolije, a odmah potom i njezin zahtjev da napravim dvije Vande ili još bolje - tri!
Komiža i Split su proteklih dana bilježili oborinske rekorde, prognoze su i nadalje "mokre", pa kad se dogodi jedan 'zalutali' sunčan dan i dobiješ priliku da s unučicom usavršavaš biciklističke vještine i pred Grandovcem čuješ posljednje cvrčke ove jeseni... Kako ne biti zadovoljan?
Visu treba veterinar. Pokušavamo riješiti taj problem već 6 godina... - odgovara gradonačelnik na pitanje "Treba li Visu veterinar i zašto ga nema?"...
Kako sam najavio, evo nešto od snimljenog materijala s presice od utorka (Bogijevo promaknuće u TV dopisnika) ;) Ima i snimljen odgovor na pitanje o veterinaru. To ću drugi put.
Listopad, mjesec jematve i regata. Na jedrilici, na vezu, veseli Slovenci i harmonika. Medijski ponedjeljak događa se u utorak.
U fokusu presice pronatalitetne mjere, a kompetentni osvrt na kretanje broja učenika od šezdesetih na ovamo, s projekcijama na slijedeća desetljeća, dala je učiteljica Silvija Bajsić Batinić, funkcijom dopredsjednica Gradskog vijeća. Nekoć tema njenog diplomskog rada sad je podloga za promišljanje i unapređivanje pronatalitetne politike u Visu i na otoku u cijelosti. Kako stimulirati roditelje da se ne zadrže na dva djeteta, da se odluče na treće, četvrto...? Možda odgovor dade anketa koju je Silvija pripremila, a koja će kroz vrtić i škole biti biti ponuđena roditeljima.
Gradonačelnik navodi da samom reprodukcijom Vis neće bitno popraviti populacijsku sliku, da je kretanje stanovništva i doseljavanje na Vis također nužno. Konačno, većina nas ima nekog svog koji je prije ili kasnije odnekud došao na Vis. - napominje gradonačelnik. Ja imam - sebe.
Što se tiče konkretnih mjera pomoći roditeljima po rođenju djeteta (prvog, drugog, trećeg... 5, 10, 20 tisuća kuna) Vis je pri vrhu u Hrvatskoj. Pomaže se učenicima, studentima, roditeljima.
Komunalnih i drugih projekata k'o u priči. Prilovo, riva Luka, javna rasvjeta, pristupna cesta do Welingtona, Češka vila, Hrvatski dom, vodovod Parja - Rogačić, sportska dvorana, solarna elektrana, vatrogasni dom, tržnica, POS-ovi stanovi... U različitoj su fazi realizacije ili su u idejnom projektu ili nekom krugu natječaja za sredstva iz EU, ali neupitan je dojam kako Vis "raste". Vjerujem i da ste čitali da je Vis nakon Novalje najbogatiji grad.
I turizam je polučio rast u odnosu na lanjsku sezonu, posebice privatni smještaj. Sve u svemu gradonačelnik zadovoljan i optimističan. S pravom, mogli bi dodati. Ako se ponekad i lupa po čelu za to je kriv Bogi. (pogledaj video!)
Ovaj plavac na fotografijama dolje? To sam "pokupio" u povratku kući. Krasan, zdrav plavac... Koje lipo corno vino će Zlatko (Jurinović, Barkotov) iz njega učinit.
Za sad toliko. Možda u nekom od budućih postova objavim još ponešto od snimljenog materijala.
Višani se baš i ne otimaju za bukve. Smrde nekako. Gira je za nju zubatac, kaže Nino (Šuro). A jutros u Robertota baš bukve.
Srećom, vraćajući se prema trajektnom pristaništu gdje će pristati 'Dinkica', i još ne znajući što nosi, povirio sam u peškariju. Trogli! Desetak komada leži po banku... Za mene je jutros misija traganja za ribom uspješno završila i to zahvaljujući rozeti na crkvi Gospe od Spilica. Da se nisam zaustavio kako bih snimio obnovljenu centralnu rozetu ne bih primjetio 'Dinkicu' koja je u oblaku galebova klizila pored Prilova i ne bih se vraćao na Luku.